Konto

Forgot Password

Language:
  • en
  • ru
  • fr
  • fr
Currency :

F.a.q.

O czym powinieneś wiedzieć, zanim kupisz ekspres do kawy, młynek czy kawę?

Na pytania dotyczące kwestii wyboru ekspresu do kawymłynka oraz samej kawy odpowia Grzegorz Henning, doświadczony barista z kilkunastoletnim starzem. Znawca w swoich odpowiedziach obala mity dotyczące uwielbianego przez nas wszystkich napoju kofeinowego, doradza, jaka kawa jest najlepsza, zdradza, w jaki sposób parzyć kawę, by była najzdrowsza. Oto kilka najczęściej  

  • Jaki ekspres wybrać do domowego użytku: kolbowy czy automatyczny?

  • Wszystko zależy od oczekiwań względem ekspresu jak i samej kawy. Jeżeli zależy nam na aromatycznym espresso czy idealnie spienionym mleku na cappuccino i nie mamy nic przeciwko zaangażowaniu w ich przygotowanie trochę czasu i wysiłku to zdecydowanie powinniśmy skierować się ku ekspresowi kolbowemu z osobnym młynkiem. Trzeba przy tym wyborze zaznaczyć iż jakość ekspresu, młynka jaki i samej kawy będzie miała wpływ na efekt końcowy w filiżance.
    Jeżeli natomiast kierujemy się łatwością i wygodą w przygotowaniu różnych napojów kawowych to powinniśmy wybrać ekspres automatyczny. Zapewni on nam wygodę i czystość w przygotowaniu ale nie będzie w stanie zaparzyć prawidłowego espresso czy też przygotować idealnie spienione mleko.

 

  • Jaki ekspres sprawdzi się w kawiarni?

  • Na to pytanie jest tylko jedna odpowiedź… ekspres kolbowy gastronomiczny. Sama nazwa „kawiarnia” mówi że chcemy przygotowywać kawę profesjonalnie i na jak najwyższym poziomie. Nie da się tego osiągnąć za pomocą ekspresu automatycznego. Trzeba też zaznaczyć iż to nie tylko najlepszy ekspres czy najdroższy młynek robi kawę. Musimy posiadać też dobrze przeszkolony personal. Dobry barista potrafi zrobić lepszą kawę na najtańszym sprzęcie do gastronomii niż osoba dopiero rozpoczynająca swoją przygodę z kawą na najlepszym możliwym ekspresie.

 

  • Jakie parametry powinien spełniać dobry ekspres ciśnieniowy?/ Na co zwrócić uwagę przy zakupie ekspresu ciśnieniowego?

  • Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę, z jakich materiałów jest wykonana kolba, grupa czy też bojler / termoblok. Jednym z czynników który ma wpływ na smak kawy jest temperatura zaparzania i jej stabilność. W większości dobrych ekspresów do kawy używa się mosiądzu który bardzo dobrze się sprawdza. Coraz częściej można też spotkać stal nierdzewną, która oprócz tego że świetnie kumuluje ciepło, jest też aseptyczna i ogranicza osadzanie się kamienia kotłowego.
    Oczywiście jest jeszcze szereg innych elementów wyposażenia ekspresu na które warto zwrócić uwagę – konstrukcja grupy kawowej, zawór trójdrożny, zawór OPV, rodzaj pompy, załączone filtry do kawy itd.

 

  • Do czego służy system filtracji wody? Czy ekspres przeznaczony do użytku domowego powinien go mieć?

  • Tak, oczywiście. Każde urządzenie pracujące z wodą, a tym bardziej gorącą powinno być wyposażone w system filtracji lub z takowego woda powinna być dostarczana. Woda posiada w sobie różne związki chemiczne w tym takie które sprzyjają powstawaniu kamienia. Jeżeli woda w Waszej okolicy jest twarda będzie to skutkowało tym że kamień szybciej będzie przyrastał na elementach urządzenia co może spowodować jego uszkodzenie.

 

  • Lepiej zakupić ekspres do kawy z wbudowanym młynkiem czy osobno ekspres i młynek?

  • Jest to podobny dylemat do tego poruszanego w 1 pytaniu. Wbudowany młynek posiadają zazwyczaj ekspresy automatyczne. A więc jeżeli zależy nam na wygodzie i łatwości w obsłudze wybieramy młynek wbudowany (czyli ekspres automatyczny). Jeżeli jednak nie boimy się „ubrudzić sobie rąk” i chcemy cieszyć się prawdziwym espresso to koniecznie należy wybrać młynek wolnostojący + dobry ekspres kolbowy. Są na rynku dostępne także ekspresy kolbowe z wbudowanym młynkiem. Nie radzimy jednak takiego rozwiązania. Zyskamy przez to niewiele więcej miejsca a w przypadku konieczności odesłania do naprawy tracimy całkowicie możliwość wykonywania kawy. Poza tym wbudowany młynek to narażenie kawy na wpływ temperatury od gorących elementów ekspresu. Niezalecane…

 

  • Ile bar powinien posiadać ekspres ciśnieniowy, aby parzona w nim kawa uwolniła wszystkie swoje właściwości?

  • Przede wszystkim kawa powinna być świeżo mielona i o odpowiedniej miałkość aby uzyskać prawidłowy czas zaparzania. Dodatkowo temperatura zaparzania też powinna być prawidłowa i jak najbardziej stabilna.Oczywiście ciśnienie zaparzania też ma znaczenie. Ale powinno być ono stałe, na poziomie 8-10 bar. Przy zbyt wysokim ciśnieniu może powstać tzw. kanałowanie. Zjawisko to polega na tym że woda wbija się w ciasteczko kawowe i następuje nierównomierne zaparzenie. Najlepsze parametry oferują pompy obrotowe ale nie spotkamy ich w ekspresach z segmentu AGD. Pompy obrotowe posiadają wyższe modele z segmentu Small Professional oraz maszyny gastronomiczne.
    W modelach domowych powszechnie używane są pompy wibracyjne o mocy od 15 do 20 bar. W lepszy modelach ekspresów można znaleźć zawory OPV. Ich zadaniem jest obniżenie ciśnienia zaparzania poprzez odprowadzenie odpowiedniej ilości wody podawanej przez pompę z powrotem do zbiornika.

 

  • Czy ze zwykłej, sklepowej kawy można zaparzać napój w ekspresie?

  • Napój tak, kawę nie Mówiąc o kawie sklepowej większość osób myśli o popularnej kawie mielonej. Natomiast mówiąc o kawie z ekspresu chodzi tu konkretnie o przygotowanie espresso bo po to właśnie w pierwszej kolejności został stworzony ekspres do kawy. Espresso to konkretny napój którego czas parzenia powinien wynosić 25 sekund na 30ml naparu w filiżance zaparzany w prawidłowej temperaturze i pod określonym ciśnieniem ekstrakcji kawy. Aby uzyskać espresso kawa musi być świeżo mielona, o odpowiedniej miałkości, ubita z odpowiednią siłą. Te czynniki mają wpływ na czas zaparzania. Oczywiście należy też pamiętać o wyborze dobrej jakości kawy ziarnistej.

 

  • Od czego zależy smak kawy? Dlaczego ta tzw. fusiasta różni się w smaku od tej zaparzanej w kawiarce, a parzona w ekspresie przelewowym smakuje zupełnie inaczej niż ta sama parzona w ekspresie ciśnieniowym?

  • Każdej z wyżej wymienionych metod towarzyszy szereg zmiennych, które mają wpływ na smak kawy. Pierwszym, najważniejszym czynnikiem jest sama kawa. Ze względu na jej skład, kraj / rejon pochodzenia oraz sposób wypalenia, jej smak będzie się różnił.Ale załóżmy że używamy tej samej świeżo zmielonej (to ma olbrzymie znaczenie) kawy dla wszystkich metod. Oczywiście jej miałkość powinna być dostosowana do metody parzenia. Pierwszą zmienną jest temperatura. Wyższa wydobędzie z kawy więcej nut czekoladowych i orzechowych. Ale można też kawę przepalić. Niższa temperatura sprzyja wydobywaniu się nut owocowych. Kolejną zmienną będzie czas zaparzania. Ma on podobny wpływ do temperatury z tym że dodatkowo wpływa na zawartość kofeiny w Waszym napoju. Im dłużej woda ma kontakt z kawą tym więcej napar ma kofeiny. Kawę powinno parzyć się maksymalnie do 4 minut. Z tytułu najkrótszego czasu zaparzania espresso jest najzdrowszą i zarazem najsłabszą odmianą napoju kawowego. Natomiast nie polecamy picia naszej tradycyjnej „fusiastej” ponieważ kawa ma zbyt długi kontakt z wodą.